צור קשר   אירועים   אודות   חדשות  
 

 

אני רוצה לומר כל הכבוד לנשיא קבואה על ההסכם החדש של איי מרשל עם ארה״ב


ושינגטון, 16 באוקטובר (רויטרס) - ארה"ב השלימה הארכה של 20 שנה להסכם הקשר שלה עם איי מרשל האסטרטגיים ומצפה לחתום על העסקה של 2.3 מיליארד דולר ביום שני, אמר מנהל המשא ומתן של ארה"ב עם מדינת האיים השקט ג'וזף יון רויטרס.

הרפובליקה של איי מרשל (RMI) היא אחת משלוש מדינות רחבות ידיים אך מאוכלסות בדלילות שיש להן קשרים עם ארה"ב הנשלטים על ידי מה שמכונה Compacts of Free Association (COFAs), שבמסגרתו וושינגטון אחראית להגנתם ומספקת סיוע כלכלי, תוך השגת גישה צבאית בלעדית לחלקים אסטרטגיים של האוקיינוס.

לאחר עשרות שנים של הזנחה יחסית, האומות מצאו את עצמן במרכזו של קרב אמריקאי על השפעה עם סין בצפון האוקיינוס השקט, וממשל ביידן הסכים על עסקאות חדשות עם שתי המדינות האחרות, פלאו ומיקרונזיה, מוקדם יותר השנה.

היא התמקחה במשך חודשים על פרטים עם ה-RMI, שקרא לוושינגטון לטפל טוב יותר במורשת הניסויים הגרעיניים שם בשנות ה-40 וה-50.

יון אמר לרויטרס שהוא מתכנן לחתום על הסכם COFA עם שר החוץ של RMI, ג'ק אדינג, בהונולולו, הוואי, בשעה 14:00. זמן מקומי (0000 GMT יום שלישי). הוא אמר שהוא מבין שגם נשיא מרשל דיוויד קבואה ישתתף.

"זהו האחרון מבין שלושת הקומפקטיות שעשינו. השניים האחרים בוצעו", אמר יון. "לאחר שנחתום, נעביר את זה לקונגרס האמריקני, שם יחד עם השניים האחרים, אני מקווה שהם ייחקקו בקרוב".

יון, שמונה בשנה שעברה על ידי הנשיא ג'ו ביידן לנהל משא ומתן על הסכמי COFA, אמר כי וושינגטון תספק לאיי מרשל 2.3 מיליארד דולר במהלך 20 השנים הבאות, המורכבים מסיוע במענקים ותרומות מקרן נאמנות.

הוא אמר שהסיוע במענקים יגיע לתחומים כמו חינוך, בריאות, איכות סביבה ותשתיות, והוסיף: "במונחים של קרן נאמנות, הכסף, לאן הוא הולך, הכסף החדש של קרן הנאמנות נקבע על ידי ממשלת מרשל. "

אנליסטים ובכירים לשעבר האשימו את העיכוב בסיום ה-COFA של איי מרשל על עורכי דין של משרד החוץ של ארה"ב שרצו לשלוט על אופן הוצאת הכספים החדשים ומתנגדים לכך שהם יועדו לטיפול במורשת הגרעינית, מחשש שהדבר עלול לפתוח את ארה"ב לתביעות נוספות.

ממשל ביידן קיווה לראות את הקונגרס יאשר מימון חדש לשלושת ה-COFA בסכום כולל של 7.1 מיליארד דולר במשך 20 שנה עד ה-30 בספטמבר, אבל זה לא הוכח אפשרי על רקע התמקחות תקציבית בקונגרס האמריקני.

צעד מימון של 45 יום שהעביר הקונגרס בחודש שעבר מנע השבתה של ממשלת ארה"ב, אך הותיר מחסור פוטנציאלי במימון למדינות COFAעד שהעסקאות שלהן יאושרו על ידי בית המחוקקים בארה"ב, מה שלדברי אנליסטים ובכירים לשעבר הופכים את בעלות הברית של ארה"ב לפגיעות כלכלית ואולי יותר פתוח לגישות סיניות.

         
רן רהב | קונסול כבוד של רפובליקת איי מרשל בישראל | טל: 03-7188555