צור קשר   אירועים   אודות   חדשות  
 
איכות סביבה
 

 

במשך שנים רבות הייתה ממשלת איי מרשל מודאגת בנושא שינויי האקלים הגלובאליים. מחקר עיקרי לגילוי ולהשפעות האפשריות של שינויי אקלים ועליית פני הים באיי מרשל הופעלה בתחילת שנות ה- 90. הוא הושלם ב- 1992 על ידי צוות איכות הסביבה של RMI , בהנהגתו של מדען מאוניברסיטת הרווארד שעבד בחוזה עבור הממשלה. הדו"ח נכלל מאז ברשימת הספרות של הפנל הבין ממשלתי בנושא שינוי האקלים.

המאפיינים הפיזיים של איי מרשל יראו לכל מבקר את האינדיקאטור הטוב ביותר שיסביר למה ממשלת RMI
כל כך מודאגת מעליית פני הים. קרוב ל- 1,225 איים קטנים ב- 29 אטולים המפוזרים על 3/4 מיליון מילים רבועים, הגובה הממוצע מעל פני הים בהם הוא 2 מ'. שטח היבשה הגבוה ביותר הוא אטול Likiep , שבו הגובה המרבי מגיע לשישה מטר בלבד. ריף אלמוגים שביר מקיף את האטולים, ומשמש כהגנה היחידה נגד גאות האוקיאנוס. גובה המים מעל לריף בקטעים המוצפים במים הוא בדרך כלל לא יותר מכמה עשרות סנטימטרים. במקומות אחרים הריף רק בקושי מכוסה מים.

איי מרשל נמצאים באוקיאנוס הפתוח והאיים בדרך כלל קרובים מאד לפני הים. הפגיעות לגלים ולנחשולי סערה מסוכנת במקרה הטוב. למרות שהאיים לא היו בשום אופן מוגנים ממזג אוויר קיצוני, הם מכונים לעיתים קרובות בפולקלור כ- " "jolet jen Anij
(מתנות מאוהים). התחושה שאיי מרשל היו מתנת האל כמקלט מאכזריותם של אזורים אחרים היא לכן חלק מהזהות הסוציו – תרבותית של התושבים. אבל, בהתחשב בפיזיקה של היווצרות גלים והעלייה בתדירות ובעוצמת הסערות, איי מרשל יהיו בסיכון גדול אפילו יותר. הביטחון היחסי שהאיים הקנו בהיסטוריה נמצא כיום בסכנה. סביר שיהיה צורך בפינוי הרבה לפני שההצפה תהיה מוחלטת.
בני איי מרשל יהפכו לראשוני הפליטים של הרס הסביבה. זה יהיה לא רק הרס התרבות והעם של ארצות האיים, אלא גם שיבוש לארצות שתצטרכנה לקלוט את הפליטים. ההשפעות לא תהיינה רק על איי מרשל ושכניהם הקרובים. איי מרשל מוזכרים לעיתים קרובות כ"מדינת החזית" בקשר לנושא שינוי האקלים. חשוב להבין שכאשר ההשפעות הקטסטרופיות תתחלנה להופיע שם, זה יהיה ככל הנראה מאוחר מדי מלעצור התחממות נוספת שתאיים על כל אזורי החופים בעולם.

 מסיבות אלו השתתפה RMI באופן פעיל בוועידת האו"ם על שינויי האקלים והפרוטוקולים שלה, וממשיכה לעשות זאת.
         
בניית אתרים:
רן רהב | קונסול כבוד של רפובליקת איי מרשל בישראל | טל: 03-7188555