צור קשר   אירועים   אודות   חדשות  
 

 איי מרשל תובעת את מדינות הגרעין בהאג: התפרקו מהנשק האטומי

(מקור: אתר "הארץ")

איי מרשל, מדינת האיים הקטנה באוקיינוס השקט, הגישה תביעה תקדימית נגד ארצות הברית ושמונה המעצמות הגרעיניות הנוספות, שבה היא דורשת מהן לעמוד בהתחייבויותיהן להתפרק מנשקן, ומאשימה אותן ב"הפרות בוטות" של החוק הבינלאומי. שרשרת האיים שימשה זירה לעשרות ניסויים גרעיניים אחרי מלחמת העולם השנייה. התביעה נגד תשע המעצמות הגרעיניות הוגשה לבית המשפט הבינלאומי בהאג, ובנוסף הגישה המדינה תביעה משפטית נגד ארה"ב בבית משפט בסן פרנסיסקו, שבה נקבה בשמותיהם של הנשיא ברק אובמה, משרדי ושרי ההגנה והאנרגיה והמינהל לביטחון גרעיני לאומי. איי מרשל טוענת כי תשע המדינות משדרגות את מאגרי הנשק הגרעיני שלהן במקום לשאת ולתת על פירוקם, והיא מעריכה שהן יוציאו טריליון דולר על המאגרים הללו בעשור הבא. "אני רואה זאת כמאבק של דוד נגד גולית, פרט לכך שאין כאן מקלעת", אמר דיוויד קריגר, נשיא "הקרן לשלום בעידן הגרעיני" (Nuclear Age Peace Foundation) שמושבה בקליפורניה, המשמש יועץ בתביעה. לדבריו, יש יסוד לקוות שמדינות נוספות יצטרפו לתביעה.

מלבד ארצות הברית, התביעה הוגשה גם נגד רוסיה, בריטניה, סין, ישראל, הודו, פקיסטאן וצפון קוריאה. ארבע המדינות האחרונות, בהן ישראל, אינן חתומות על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני משנת 1968, אך בתביעה נטען שהן מחויבות לה בהתאם לחוק הבינלאומי הרגיל. האמנה, הנחשבת לאבן הפינה של מאמצי פירוק הנשק הגרעיני, דורשת קיום משא ומתן בין מדינות המוכנות להתפרק מנשקן מרצונן. באיי מרשל נערכו 67 ניסויים גרעיניים על ידי ארצות הברית במשך יותר מ–12 שנים, שהשפעתם על הסביבה ועל בריאות התושבים עדיין ניכרת. "בני עמנו סובלים מנזק נורא שאי אפשר לתקנו בגלל הנשק הגרעיני הזה, ואנחנו נשבעים להילחם כדי שאף אחד בעולם לא יחווה את הזוועות האלה", אמר טוני דה ברום, שר החוץ של איי מרשל, בהודעה שבה הודיע על הגשת התביעות המשפטיות. המדינה דורשת פעולה ולא פיצויים. היא רוצה שבתי המשפט ידרשו מהמעצמות לעמוד בהתחייבויותיהן. "לא היה מקרה שבו מדינות בודדות אומרות למעצמות הגרעיניות שהן אינן מצייתות להתחייבויותיהן להתפרק מנשקן", אמר ג'ון בורוז, יו"ר "ועדת עורכי הדין למדיניות הגרעין" שמושבה בניו יורק, צוות משפטי בינלאומי ללא מטרות רווח. "זהו תיק פולמוסי, שתוצאותיו עשויות להיות פסיקה מחייבת", הוסיף.
כמה חתני פרס נובל לשלום תומכים בתביעה המשפטית, כולל הארכיבישוף דזמונד טוטו מדרום אפריקה ועורכת הדין ילידת איראן שירין עבאדי. "אנו חייבים לשאול מדוע המנהיגים האלה ממשיכים להפר את הבטחותיהם ולסכן את אזרחיהם ואת העולם כולו בחורבן נורא", אמר טוטו בהודעה שצורפה לתביעה המשפטית.         
בניית אתרים:
רן רהב | קונסול כבוד של רפובליקת איי מרשל בישראל | טל: 03-7188555